
Medemenselijkheid
wo 8 juli 2026 even sTorenIn Hardenberg hebben we ons 10 jaar van de goede kant laten zien door mensen die op de vlucht zijn onderdak te geven op een centrum waar ze mogen wachten op erkenning van hun vluchtstatus. Daar horen ze of ze mogen blijven of worden terug gestuurd naar hun vaderland. Of ze verblijven er omdat er (nog) geen woonruimte beschikbaar is als ze wel mogen blijven. Dat is een ongelofelijk ingewikkeld systeem en dat moet ook zeer zorgvuldig worden uitgevoerd.
Door de toename van internet en televisie op deze wereld krijgen steeds meer mensen een beeld van de rijkdom van het zogenaamde westen. Dat er mensen hun geluk willen beproeven in Europa snap ik heel goed. Veel Nederlanders zijn er de afgelopen eeuwen ook op zoek gegaan naar geluk in Amerika en Australië. Daar werden ze met open armen ontvangen want dat zorgde voor welvaart. Maar dat noemden we geen vluchtelingen maar landverhuizers. We hebben nu in ons westen ook landverhuizers nodig want we komen mensen tekort in de zorg, de bouw, de intensieve tuinbouw en meer beroepen. Dan zijn er ook mensen op de vlucht voor oorlog en onderdrukking. Deze mensen hebben hulp nodig. We hebben voor Oekraïners opvanglocaties maar voor mensen uit Afrikaanse oorlog landen geldt deze opvang niet. Op dit moment kunnen we de instroom vaak niet aan, het landelijk aanmeldcentrum in ter Apel is vaak vol. Elke avond is het weer spannend of de mensen ergens kunnen slapen die zich aanmelden. Ook met de extreme hitte van de afgelopen week. In Hardenberg vinden we dat we genoeg gedaan hebben. Ik vind ook dat het COA faalt door te beloven dat na 10 jaar het AZC dicht kan en dat dan niet nakomt. Dat Hardenberg dit afdwingt middels boetes snap ik ook. Maar dat er een centrum leegloopt terwijl het buiten bijna 40 graden is, er geen plek is terwijl de ge-air conditioneerde kamers leeg staan is ook gek. We hebben een nationaal hitteplan dat mensen waarschuwt om binnen te blijven.
Zou Hardenberg het lef hebben een signaal af te geven door te stellen dat buiten moeten blijven bij hitte geen optie is. Wij hebben leegstaande koele kamers waar mensen die dreigen buiten te moeten slapen welkom zijn. COA doe je best om ze elders te vestigen, maar bij hitte blijven jullie welkom.
Column even sToren wordt verzorgd door Henk Leemhuis, Karin van Dijk, Bert Nonkes, Wim van der Wel en Rudi Bults.








