Afbeelding
Bas Schipper

Kringloop worstelt met kleding uit China

wo 11 december 2024 Hardenberg

Chinese bedrijven, zoals Shein, overspoelen de wereld met spotgoedkope kleding die vaak snel wordt weggegooid. Dit heeft geleid tot een probleem voor kringloopwinkels, die niet meer weten wat ze moeten doen met de enorme hoeveelheden kleding die ze ontvangen. Weekblad De Toren sprak met Bert Schreurs, bedrijfsleider en Susannah Meerlo van Kringloop Hardenberg. Kringloop Hardenberg heeft drie vestigingen: de winkel aan de Burgemeester Schuitestraat 23a in Hardenberg, ‘t Keerpunt aan de Voorstraat 25 in Hardenberg, en de locatie in Uelsen aan de Neuenhauserstraat 8.

Bert vertelt: “We merken de laatste tijd dat we steeds meer kleding ontvangen die afkomstig is uit China. Kleding blijft bij ons gemiddeld acht weken in de winkel en daarna gaat het naar de afvalcontainer. Het is moeilijk om dit soort kleding te verkopen, en alle kringloopwinkels kampen met dit probleem.”

Wanneer gevraagd wordt of het mogelijk is om de kleding bij binnenkomst gelijk te sorteren op de goedkope kleding, legt Bert uit: “Dat zou extra werk met zich meebrengen, en dat is simpelweg niet haalbaar. Bovendien zou het niet klantvriendelijk zijn om dit te doen. Dit is absoluut niet de manier waarop wij werken.”

Gemeente Hardenberg heeft onlangs besloten om vanaf 2025 de grijze container minder vaak te ledigen. “Dit zullen we ook merken,” zegt hij. “Ik verwacht dat mensen dan nog meer spullen bij de Kringloop zullen proberen in te leveren. We zullen extra alert moeten zijn bij het sorteren. Ik denk ook dat we te maken zullen krijgen met meer zwerfafval.”

Aanbod groot

Gemeente Hardenberg telt zes Kringloopwinkels. Het Keerpunt is onlangs verhuisd van de Europaweg naar een nieuw pand aan de Voorstraat. Bij het Keerpunt worden uitsluitend kleine spullen verkocht. Bert Schreurs maakt zich echter geen zorgen over het aantal kringloopwinkels in de regio. “We zouden het aanbod dat er nu is nooit alleen kunnen verwerken. De meeste mensen lopen van de ene Kringloopwinkel naar de andere. Wat hier wordt ingeleverd, wordt niet bij een ander ingeleverd. Het zijn unieke producten. Elke Kringloopwinkel heeft zijn eigen huisstijl. Het aanbod is inderdaad enorm”, vult Suzannah aan. Het publiek dat de Kringloop bezoekt, is zeer divers. “We hebben hier jong en oud, mensen met een goed inkomen, maar ook mensen die het minder breed hebben.”

Bert is tevreden met de recente verhuizing van Het Keerpunt. De oude locatie was simpelweg te klein geworden. De nieuwe winkel heeft een oppervlakte van 650 m2, wat een uitbreiding van zo’n 400 m2 betekent. “Het pand is prachtig ingericht. Als je binnenkomt, is het bijna niet te zien dat je in een Kringloopwinkel bent. Bovendien lijkt het nu veel drukker te zijn in dit deel van de Voorstraat. De verhuizing was zeker een goede keuze.”

Diefstal

Ook de Kringloop heeft te maken met diefstal. “Af en toe betrappen we winkeldieven. We zien bijvoorbeeld dat klanten in Het Keerpunt hun eigen schoenen omruilen met schoenen uit de winkel, en dan zo de winkel uitlopen. We vinden het vervelend dat de politie hier niet veel aan doet. Soms krijgen we de indruk dat diefstal uit een ander soort winkel meer aandacht krijgt dan bij ons. Maar voor ons is dit ook een schadepost. We zijn tenslotte een bedrijf,” vertelt Bert.

Kringloop Hardenberg bestaat al 38 jaar en is daarmee één van de oudste kringloopwinkels in Nederland. Inmiddels verdienen ongeveer 25 medewerkers hun boterham bij de Kringloop, en werken er ook zo’n tien vrijwilligers. Als Bert terugkijkt op de afgelopen twintig jaar, merkt hij dat het aanbod aanzienlijk is veranderd. “We zien nu meer meubels van goedkopere materialen. Vroeger hadden we veel eiken meubels en klokken. De jeugd heeft tegenwoordig geen interesse meer in die dingen.”

Enorm goedkoop

Op de vraag wat de Kringloop bijzonder maakt, antwoordt Bert: “We waren een van de eerste kringloopwinkels en zijn alleen maar gegroeid. Ik denk dat dit komt doordat we enorm goedkoop zijn. Bij het prijzen van onze artikelen kijken we naar de opbrengst op internet en zetten we de prijs daar ver onder.” Suzannah voegt toe: “Daarnaast bieden we mensen die van de arbeidsmarkt staan, een kans op een baan. Dat vind ik zelf ook heel belangrijk. En niet te vergeten, het werk is ontzettend afwisselend en nooit eentonig”

Op de vraag of ze nog een boodschap hebben voor de lezers van De Toren, antwoorden Bert en Suzannah: “Goedkope kleding is vaak duurkoop; soms is het na twee of drie keer al weg. Denk aan het milieu. Wil je een duurzame keuze maken, kom dan bij ons langs.”

Afbeelding
Bergentheim sluit bewogen seizoen af met afscheid Hardenberg 4 uur geleden
Afbeelding
Leen en probeer een e-reader bij de Bibliotheek Hardenberg 5 uur geleden
Afbeelding
Ondersteuning speelplein Vroomshoop-Oost Twenterand 7 uur geleden
bridge kaarten
Klaverjassen en jokeren Hardenberg 9 uur geleden
Martine Veurink, Geke Dam en Doortje Klijnstra vierden dat ze 25 jaar werkzaam zijn in het onderwijs
Drie leerkrachten vieren 25 jaar in het onderwijs Nieuws Ingezonden 14 uur geleden
Digitale krant

Agenda

Meer Agenda