Schoolinspectrice mej. Brandts opent de kleuterschool in Sibculo.
Schoolinspectrice mej. Brandts opent de kleuterschool in Sibculo.

Aparte voorwaarde voor benoeming

wo 16 september 2026 Hardenberg

Voor weekblad De Toren wordt regelmatig een duik genomen in historische kranten. Dit keer gaat het over de komst van een kleuterschool in Sibculo.

De mooiste kleuterschool staat in Sibculo. Tenminste, dat was in augustus 1962 het geval, toen de school werd geopend. Zeven jaar was over de bouw vergaderd, maar uiteindelijk was het gelukt om de kleuters een mooie plek te bezorgen. Niet dat ze alleen maar in de openlucht hadden gespeeld, want het hervormd verengingsgebouw had hun al die jaren onderdak geboden, maar pas nu hadden ze een eigen plek, aangepast aan de nieuwste eisen. Men had wel eerder een noodgebouw kunnen krijgen, vertelde schoolbestuurder Ormel, maar dat werd niet op prijs gesteld. Een echte school, of niets.
De inspectrice van het kleuteronderwijs, mejuffrouw Brandts uit Emmen, mocht de officiële opening verrichten. Ze kreeg van de kleuters een vier meter lange sleutel van zilverpapier, met in de neus een echte sleutel om de deur te openen.

Windesheim

Bij de opening was ook Gerhard Ligterink aanwezig, de vroegere onderwijzer aan de Christelijk Nationale school. Hij had de naam van de school bedacht: Windesheim. Die naam gaf de verbinding weer tussen het klooster in Sibculo en het plaatsje Windesheim onder Zwolle, waar het moederklooster was gevestigd. “Afgezonderd van de grote wereld leidden de monniken een sober leven om in de strijd tegen adders en bosmieren devotelijk te leven naar het voorbeeld van Jezus Christus”, schreef de journalist. En vanwege dat ‘leven naar het voorbeeld van Christus’ paste de naam Windesheim zo goed bij de nieuwe kleuterschool, vond de voormalige meester.

Zangkoor

Ligterink was via Sibculo en een school in Zuidbarge terechtgekomen in het Groningse Oldekerk (de journalist schreef Oudekerk, waarschijnlijk omdat hij dacht dat Oldekerk een dialectnaam was), waar hij les gaf aan een lagere landbouwschool. Hij vertelde tijdens de openingsbijeenkomst nog eens hoe hij jaren geleden de baan in Sibculo had gekregen. Toen hij solliciteerde was er een overvloed aan onderwijzers. Maar liefst 189 sollicitanten probeerden die ene plek in Sibculo te bemachtigen. Acht stuks mochten een proefles geven waaronder Ligterink. De proefles was goed verlopen en hij kon de baan krijgen onder één voorwaarde: het schoolbestuur had namelijk gehoord dat hij goed kon zingen en Sibculo had behoefte aan een zangvereniging. Als Ligterink bereid was een zangvereniging op te richten, kreeg hij de benoeming. Aldus geschiedde.

- Door: Roel Gritter

Hardenberg

Schoolinspectrice mej. Brandts opent de kleuterschool in Sibculo.
Aparte voorwaarde voor benoeming Hardenberg 45 minuten geleden
Harma de Heus en Arjan Schepers van Turfrock.
Turfrock, gratis festival in Slagharen Hardenberg 2 uur geleden
Afbeelding
ZorgSaam Twenterand zet ontmoeting centraal Twenterand 2 uur geleden
Afbeelding
Vlaggen Op het Twenterandje 3 uur geleden
Afbeelding
Voorbeschouwing Daarle - Mariënberg Hardenberg 3 uur geleden
Digitale krant

Agenda

Meer Agenda