
Open dag Volkstuinvereniging Avereest trekt veel belangstelling
ma 8 juni 2026 Hardenberg- Door: William Teerlinck - De open dag van Volkstuinvereniging Avereest aan het Ommerkanaal met een complex van 220 volkstuintjes heeft zaterdag 6 juni veel bezoekers getrokken. Tussen de kleurrijke bloemen, moestuinen en de vrij toegankelijke vlindertuin konden bezoekers kennismaken met het verenigingsleven, informatie krijgen over tuinieren en genieten van diverse activiteiten voor jong en oud.
Voorzitter Joke Brasser, sinds november in functie, kijkt tevreden terug op de dag. “We willen vooral laten zien dat mensen hier nog een volkstuin kunnen huren,” vertelt ze. Terwijl op de locaties in Balkbrug en het gemeentelijk park in Dedemsvaart wachtlijsten bestaan, zijn er aan het Ommerkanaal nog enkele tuinen beschikbaar.
Naast het promoten van de nog ongeveer 20 tal beschikbare tuinen wil de vereniging ook aandacht vragen voor de vlindertuin. “Die is altijd toegankelijk voor bezoekers en wordt volledig onderhouden door vrijwilligers,” aldus Brasser. Juist dat vrijwilligerswerk vormt een uitdaging voor de toekomst. “De mensen die de vlindertuin hebben opgezet worden ouder. We hebben nieuwe vrijwilligers nodig die willen helpen bij het onderhoud.”
Meer vrouwen en jongere tuinders
Volgens Brasser verandert de samenstelling van de vereniging geleidelijk. “Vroeger waren het vooral gepensioneerde mannen, maar tegenwoordig zien we steeds meer jonge vrouwen die belangstelling hebben voor een volkstuin.” De groeiende aandacht voor gezond en biologisch voedsel speelt daarbij een belangrijke rol. Op de volkstuinen mogen geen chemische bestrijdingsmiddelen worden gebruikt.
Dat biologische karakter spreekt ook huurster Ninia aan. Zij heeft inmiddels zeven jaar een volkstuin bij Avereest. “Voor mij is het ontspanning. Ik krijg er energie van, al moet je er natuurlijk wel hard voor werken en soms flink zweten.”
Ninia verbouwt zowel Nederlandse als Filipijnse groenten. De opbrengst is soms zelfs groter dan haar eigen behoefte. “Wat ik overhoud verkoop ik aan vriendinnen, kennissen en collega’s.” Hoewel slakken en ander ongedierte regelmatig voor uitdagingen zorgen, gebruikt zij geen bestrijdingsmiddelen. “Alles is honderd procent biologisch.”
Ook de sfeer op het complex waardeert zij. “Het is hier gezellig. Vroeger waren er vooral oudere mannen, maar nu komen er steeds meer vrouwen bij”.
Paradijsje van 500 vierkante meter
Voor Liesbeth, Mathilde, Harm en Wim is hun gezamenlijke volkstuin inmiddels al tien jaar een geliefde plek. Samen beheren zij ruim 500 vierkante meter grond.
“Het is ons paradijsje,” vertellen ze enthousiast. Iedere zaterdag werken ze gezamenlijk in de tuin. “Met koffie erbij en vaak iets lekkers. Het is ontspanning, maar je bent wel actief bezig”.
Het gezelschap geniet vooral van de verse producten uit eigen tuin. “Al vroeg in het jaar kunnen we spinazie oogsten en daarna volgen de asperges. Het mooiste is dat je bijna dagelijks iets uit eigen tuin kunt eten”.
Ook zij kiezen bewust voor een zo natuurlijk mogelijke werkwijze. Chemische bestrijdingsmiddelen komen er niet aan te pas. “We proberen alles zo groen mogelijk te doen. De aardappelkevers halen we gewoon met de hand weg”.
Activiteiten voor jong en oud
Tijdens de open dag was er meer te beleven dan alleen een kijkje nemen in de tuinen. Kinderen konden deelnemen aan speurtochten en knutselactiviteiten. Een imker gaf uitleg over bijen en verkocht honing. Daarnaast waren verschillende voorbeeldtuinen ingericht waar ervaren tuinders bezoekers informeerden over teeltmethoden en gewassen.
Bezoekers konden zelfs proeven van producten uit eigen tuin, waaronder rabarberlimonade en huisgemaakte rabarbertaart.
Brasser hoopt de open dag volgend jaar verder uit te breiden. “We hebben veel ideeën, maar daarvoor zijn sponsors en vrijwilligers nodig. Toch zijn we erg tevreden. De opkomst is veel groter dan bij eerdere activiteiten”.
Met een jaarcontributie van tien euro en een huurprijs van zestien euro voor honderd vierkante meter blijft een volkstuin bovendien voor vrijwel iedereen bereikbaar. Daarmee wil Volkstuinvereniging Avereest niet alleen mensen laten kennismaken met tuinieren, maar ook bijdragen aan gezond eten, ontmoeting en ontspanning in de buitenlucht.









