Afbeelding
Gert Stegeman

IVN zoekt de vechtanjer

wo 23 juli 2025 Hardenberg

- Door: Bart Nijstad - Het was warm zaterdag 19 juli en toch waren er een aantal natuurmensen bij de stuw aan de Haandrik aanwezig om te kijken hoe het met de Vechtanjer is. Jan van Hoek en Peter Fleurke vertelden namens IVN Gramsbergen/Hardenberg de deelnemers over het gebied dat nu van het waterschap is.


Wat betekent IVN. Instituut voor natuurbeschermingseducatie en is door heel Nederland. In alle provincies zijn er verschillende afdelingen die zch inzetten voor de natuur. Op allerlei gebieden maken ze zich sterk, zoogdieren, vogels, paddenstoelen, planten en ga nog maar even door. Het gebied dat zaterdag werd bezocht, was het heel lang alleen maar agrarisch gebied, zeg maar gras. Nu bloeit en groeit het van de planten. Peter Fleurke en Jan van Hoek noemen de planten achter elkaar op. Ze hebben geen boek nodig om te weten welke planten er hier staan.

Bij het project Vechtrijk Gramsbergen zijn er vijf vakken ‘bepaald’, letterlijk door palen aangegeven, voor ontwikkeling Biodiversiteit, dankzij waterschap Vechtstromen. Het IVN heeft er twee jaar geleden zaden gestrooid. Jan van Hoek de oud-voorzitter van IVN zegt het volgende. “Twee jaar geleden was het nog helemaal agrarisch gebied, nu is het waterschap eigenaar. Het mag niet meer bemest worden en ook mag er geen chemische bestrijdingsmiddelen gebruikt worden. De boeren hadden ook belangstelling want dat konden ze dat gebied, compenseren met de stikstof die ze dan op hun bedrijf konden gebruiken. Gelukkig is dat niet doorgegaan.”

Met kerst in 2023 was het gebied helemaal onder water en leek het verloren. Doordat er bepaalde grond is blijven hangen is het nu voor bepaalde planten een fantastisch gebied. Jan van Hoek vond de polei die net als de vechtanjer op de rode lijst staat. De Vechtanjer is symbool van het Vechtdal. Waarom eigenlijk? Een waarom groeit deze plant hier wel en op veel andere plakken niet? De reden kan je vinden in de bodem van het Vechtdal. De Vechtanjer groeit alleen op plaatsen met een speciale bodemsamenstelling. Vroeger ontstond die omdat de rivier regelmatig overstroomde en vruchtbaar slib meebracht.

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Het gaat makkelijker met accu gereedschap
Onderhoud zelf je tuingereedschap met Wijha Nieuws Ingezonden 7 uur geleden
Afbeelding
Dubbel optreden VAKK Kids Hardenberg 10 uur geleden
Afbeelding
Waterdoemiddag bij De Koppel Hardenberg 10 uur geleden
Afbeelding
Koor zoekt muzikale ondersteuning Hardenberg 11 uur geleden
Afbeelding
Wandelgroep Lazama op pad Ommen 12 uur geleden