Afbeelding
Bas Schipper

Geschiedenis van Beerze herleeft

di 22 april 2025 Hardenberg

-Door: Bas Schipper- Erika van Leeuwen woont nu bijna twee jaar in het dorp Beerze. Ze verhuisde hierheen vanwege de liefde en was bij haar eerste bezoek direct onder de indruk van de idyllische omgeving midden in de natuur.Naast haar werk als beleidsadviseur binnen het sociaal domein houdt Erika zich bezig met het vastleggen van de geschiedenis van Beerze. Op verzoek van het plaatselijk belang interviewt ze inwoners over het verleden van het dorp. Vooral oudere bewoners delen hun herinneringen aan het dagelijks leven, gebruiken en tradities die vroeger heel normaal waren. De reacties zijn enthousiast: mensen vinden het fijn om verhalen te vertellen en ontdekken zelf ook nieuwe feiten over hun dorp door deze gesprekken.

Het werk van Erika mondt uit in een boek en een podcast, een project dat ze samen met Landschap Overijssel uitvoert. Ze krijgt ondersteuning bij de productie en montage, zodat de verhalen op een mooie manier worden vastgelegd. De provincie Overijssel heeft hiervoor een subsidie van €25.000 toegekend. Naast het boek en de podcast worden met dit budget ook activiteiten georganiseerd, zoals het jaarlijkse oogstfeest en het herstel van traditioneel vlechtwerk op boerderijen. 

Beerze is een klein dorp met ongeveer 170 inwoners. Hoewel sommige bewoners merken dat het dorp verandert, blijft het gevoel van saamhorigheid sterk. Initiatieven zoals gezamenlijke aanplantprojecten en het oogstfeest versterken de onderlinge band. Afgelopen zomer kwamen dorpsbewoners en campinggasten samen om te genieten van de festiviteiten. Een bijzonder hoogtepunt was de ‘trekkerdans’, waarbij meerdere tractoren synchroon een choreografie uitvoerden.

Tijdens haar interviews stuit Erika op bijzondere verhalen. Zo spreekt ze met inwoner die ook jager is, over de jachttradities in Beerze en met de voormalige opzichter van het landgoed, van de familie Roel. Ze verdiept zich ook in de geschiedenis van het oude schooltje van Beerze, dat jarenlang een eenmansschool was en in 1985 zijn deuren sloot.

Voor Erika is dit project meer dan alleen schrijven en interviewen. Ze wil de geschiedenis van Beerze vastleggen en de inwoners een stem geven. ‘Ik werk graag voor de gemeenschap en vind het bijzonder dat er nog zo’n hechte dorpsgemeenschap bestaat,’ vertelt ze. ‘Ik hoop dat mijn werk helpt om de verhalen van Beerze te bewaren voor de toekomst.’

De verwachting is dat het boek eind dit jaar verschijnt. De podcast wordt in meerdere afleveringen uitgebracht, waarbij verschillende dorpsbewoners per thema aan het woord komen. De verhalen maken duidelijk dat Beerze niet alleen een prachtige plek is om te wonen, maar ook een dorp met een rijke geschiedenis en een sterk gemeenschapsgevoel. Dat is precies wat Erika wil vastleggen en behouden voor de toekomst.

Afbeelding
Project de ‘Dode Hoek’ van start Hardenberg 14 uur geleden
Afbeelding
Hardenberg krijgt meer regie bij Housing First Hardenberg 15 uur geleden
Afbeelding
Vijf fracties willen duidelijkheid over gevolgen netcongestie Hardenberg 15 uur geleden
Afbeelding
Mariënberg zegeviert over Wijthmen Hardenberg 16 uur geleden
Afbeelding
Vernieuwde aula Slagharen is een feit Hardenberg 16 uur geleden
Vrouwen HHC begin goed aan de competitie. (Foto: Gert Stegeman)
Sterke start HHC vrouwen Hardenberg 19 uur geleden
Sharon de Weerd en Tom Odink met een cheque. (Foto: Gert Stegeman)
Sharon de Weerd en haar Banthumloop Hardenberg 19 uur geleden
Popkoor X-Cream met links Roon Staal op piano.
X-Cream in Brigittakerk Hardenberg 20 uur geleden
Digitale krant

Agenda

Meer Agenda