Afbeelding
Advertorial

Is dit de juiste tijd om een huis te kopen?

di 19 september 2023 Hardenberg

De huizenmarkt in Nederland is nog altijd onrustig. Na jarenlange forse prijsstijgingen leek het er op dat er in 2022 een serieuze prijsdaling kwam. Maar anno 2023 blijkt dat prijzen van veel huizen toch weer stijgen. Een huis kopen is nog altijd lastig voor mensen met een middeninkomen. Uitzonderingen daargelaten komen de meeste koopwoningen niet in aanmerking, zelfs niet voor een deel van de tweeverdieners. De gestegen rente speelt kopers eveneens parten, daardoor kunnen ze minder geld lenen. Tot slot moet je om een huis te kopen vandaag de dag de ‘kosten koper’ zelf kunnen betalen, die worden niet mee gefinancierd.

Meer keuze voor koopwoningen

Er was een tijd dat het aantal woningen dat te koop stond zeer beperkt was. De stijgende prijzen maakten het voor veel kopers lastig om te kopen en dus besloten mensen de verkoop van hun woning uit te stellen. Toen begonnen de prijzen iets te dalen en dachten veel mensen dat ze nu moesten toeslaan omdat anders de winst van de overwaarde zou verdampen. Daardoor kwam het bericht ‘huis te koop in Hardenberg’ weer wat vaker voorbij, evenals in veel andere steden. Kopers hadden daardoor weer wat meer te kiezen in hun zoektocht naar een geschikte woning.

Nieuwbouwwoningen blijven duur

De prijs voor bestaande woningen is licht gedaald in veel regio’s. Dat geldt niet voor nieuwbouwwoningen. Projectontwikkelaars geven aan dat de prijs niet omlaag kan. Dat heeft te maken met hoge kosten voor de aankoop van grond, bouwmaterialen en arbeidskrachten om de huizen te bouwen. Daardoor komt het regelmatig voor dat een nieuwbouwproject uiteindelijk niet doorgaat. Er zijn te weinig woningen in de voorverkoop verkocht en dan neemt de opdrachtgever het risico niet. Een project gaat meestal pas door als minstens 70% van de te bouwen huizen op voorhand is verkocht.

Dan toch maar huren?

Als een huis kopen geen optie is dan kun je natuurlijk ook kijken naar huurwoningen in Hardenberg en omgeving. Sociale huurwoningen worden meestal aangeboden door woningcorporaties. Huizen met een hogere huur vind je soms ook bij een makelaar of op speciale websites voor huurwoningen. Er is veel vraag naar huurhuizen, dus de kans is groot dat je op een wachtlijst terechtkomt of dat je moet concurreren met een hele rij gegadigden. Hierdoor is het zelfs gebruikelijk geworden om een hogere huur te bieden dan de verhuurder vraagt. Dit fenomeen komt uiteraard alleen voor in de vrije sector. Voor sociale huurwoningen zijn de huurprijzen gereguleerd. Demissionair minister van Volkshuisvesting Hugo de Jonge wil de prijzen voor zogenaamde middenhuur woningen eveneens reguleren. Veel verhuurders zijn het hier niet mee eens. Zij dreigen de woningen af te stoten omdat ze onvoldoende rendement kunnen halen als de huurprijs moet worden beperkt. Hierdoor dreigt het aanbod aan huurwoningen te verminderen, waardoor het voor mensen die niet kunnen kopen en vanwege hun te hoge inkomen niet in aanmerking komen voor een sociale huurwoning nog lastiger wordt om een woning te vinden.

Spelers zijn: John Slettenhaar, Rudi Overweg, Hans Overweg, Henk Jans en Piet Kok (deze ontbreekt op de foto)
Flierefluiters 1 kampioen buurtbiljarten. Sport Ingezonden 5 uur geleden
Afbeelding
The Big Mix Music Festival op 30 mei in Slagharen Nieuws Ingezonden 5 uur geleden
Afbeelding
Vechtdal College Ommen fietst voor KWF Ommen 8 uur geleden
Afbeelding
Zomertennis in Dedemsvaart Sport Ingezonden 9 uur geleden
High school students walking on stairs between lessons in college building,sad schoolgirl sitting alone on staircase
Workshop Eerste Hulp bij Psychische Klachten in Hardenberg Hardenberg 9 uur geleden
Digitale krant

Agenda

Meer Agenda