
Verhalen op zolder komen tot leven
di 18 augustus 2026 Hardenberg- Door: Geke Lensen - Men zou haar ‘een schatbewaarder’ kunnen noemen. Verantwoordelijk voor het beheer en de bescherming van een bijzonder kledingstuk dat ze al meer dan vijftig jaar zorgvuldig bewaart en koestert. Jolanda Veneberg uit de Wijk lacht breed bij de herinnering aan die ene dag in 1974.
Terwijl klasgenootjes van de kleuterschool opgetogen en verwachtingsvol in de bus stapten voor een schoolreisje naar de Rheezerbulten zat Jolanda thuis. Ze kon niet mee omdat ze net geopereerd was.
Troostgeschenk
Om haar verdriet een beetje te compenseren kreeg ze toen een kledingsetje van haar ouders. Als ‘pleister op de wonde’. Een troostgeschenk dat ze tot op de dag van vandaag heeft bewaard en waarover ze samen met haar inmiddels 90-jarige moeder, nog regelmatig herinneringen ophaalt.
Jolanda werd geboren en groeide op in Bruchterveld, waar ze naar eigen zeggen, een mooie jeugd heeft gehad. Als kleuter bezocht ze er de toenmalige School met de Bijbel. “Een school die een aantal jaren geleden helaas is gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe school,” weet Jolanda.
Vogelinfectie
Toen ze vijf jaar was stond er voor de kleuters een schoolreisje op het programma naar de Rheezerbulten. Vlak daarvoor moest Jolanda echter operaties ondergaan omdat er opgezette klieren aan haar hals werden ontdekt, die veroorzaakt werden door een zogenaamde vogelinfectie. “Deze moesten tot twee keer toe operatief verwijderd worden.”
Paspopje
De operaties betekende dat het schoolreisje helaas aan Jolanda voorbij ging. Die teleurstelling maakte plaats voor blijheid toen ze als troost een kledingsetje kreeg. Het is sindsdien haar ‘schat op zolder’, die daar echter niet ligt. In plaats daarvan prijkt het setje op een paspopje, die ze een mooi plekje op haar slaapkamer heeft gegeven als dierbare herinnering aan het kleine meisje dat niet mee kon op schoolreisje.
Bruchterveld/De Wijk









