Afbeelding

Natuurontdekking: een bezoek waard

vr 24 juli 2026 Hardenberg

Wat heeft De Reest met Pieperij?

- Door: Harry Kruiper - Zo heet het buurtschap gelegen aan de zuidkant van Drenthe tegen de grens met Overijssel niet ver van Oud Avereest. De naam is vermoedelijk afgeleid van een historische duiker (’piepe’) in een waterleiding die overtollig water afvoerde naar de Reest. Het riviertje dat dwars door een oud veengebied loopt. De Reest is voor ons land eigenlijk een zeldzaam type rivier met stromend ijzerhoudend veenwater. Vrijwel nergens in Nederland is een beek te vinden die zo goed bewaard gebleven is als de Reest. De typische laaglandbeek die door een vlak landschap loopt en slechts met een verval van vijf meter. Rondom de Pieperij treft men een kleinschalig beekdallandschap met bloeiende hooilanden, bos, heide en monumentale boerderijen. 

Brug van steen over de Reest

Wie in de Pieperij al of niet voor een mooie wandeling de Reest over gaat, passeert een historische parel in het fraaie gebied. Het is de Steenenbrug, van oorsprong de brug van Balkbrug naar Zuidwolde. Oostwaarts komt men een groot natuurreservaat tegen. Het is een samenvoeging van De Takkenhoogte en het Meeuwenveen met een groot ven (pingo) met een duidelijke ringwal. Het is een gebied met heide, waterpartijen en een stuk bos. De Pieperij staat bekend om zijn karakteristieke, authentieke (keuter- en heren)boerderijen uit de 18e en 19e eeuw, die perfect passen in de kleinschalige natuur. Aan de zonkant van het woonhuis zie je heel vaak leibomen. Vaak worden leilindes gebruikt die in de warme zomer voor verkoeling zorgen in het woongedeelte. Een typisch ornament bevindt zich vaak boven de (voordeur). Het is de levensboom, meestal van gietijzer en wit van kleur. Met zijn wortels in de bodem en de takken gericht naar boven heeft het de betekenis als een verbinding tussen hemel en aarde. 

Reestdal of Ooievaarsdal?

Naast de vele waterplanten die bij de Reest horen -waaronder ook de opvallend gele dotterbloemen- laten zich in de hooilanden aan de Reest ook vaak de vele klepperende ooievaars, de eibers van zich horen. Het gebied staat bekend om de vele nesten om jongen groot te brengen. Een uitstekend broed- en foerageer gebied. De jongelingen worden door vrijwilligers van de stichting Stork veelal geringd. Ze moeten er hoog voor klimmen om ze te kunnen vangen. Vervolgens worden ze met een uniek nummer geringd en gewogen. De jongen vliegen na circa 9 weken uit. Van dichtbij kan men het beleven bij ooievaarsbuitenstation De Lokkerij in De Wijk.

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Natuurontdekking: een bezoek waard Hardenberg 1 uur geleden
Afbeelding
Willem Ruijs en Andre Kompagnie temmen het Ardennen Monster 2026 Ommen 4 uur geleden
Afbeelding
Vrachtwagen gevaarlijk boven kanaal tot stilstand in Beerzerveld Hardenberg 18 uur geleden
Afbeelding
Oogstdag Wandeltocht Hardenberg 20 uur geleden
Afbeelding
Grote Oogstdag op De Groote Scheere Hardenberg gisteren
Digitale krant

Agenda

Meer Agenda