
Dammen met Fitter Brein brengt spel, ontmoeting en scherpte samen
wo 20 mei 2026 Hardenberg- Door: William Teerlinck - In de Buurtkamer De Magnolia in Dedemsvaart stond dinsdagmiddag 19 mei alles in het teken van spel, ontmoeting en mentale activiteit. Zo’n vijftien deelnemers kwamen samen voor een gezellige middag, waar naast dammen ook spellen als scrabble op tafel lagen. De bijeenkomst maakt deel uit van activiteiten van stichting Fitter Brein en laat zien hoe laagdrempelige spelmomenten bijdragen aan zowel sociaal contact als het activeren van het brein.
De organisatie is recent een nieuwe samenwerking aangegaan met de gemeente Hardenberg. De komende jaren zet Fitter Brein in de hele gemeente activiteiten op voor bewoners, waarbij jong en oud worden uitgedaagd om samen een potje te dammen. Het doel is het brein actief houden en tegelijkertijd het sociale netwerk van deelnemers te versterken. De activiteiten worden uitgevoerd in samenwerking met welzijnsorganisatie De Stuw en zorgcoöperatie Saxenburgh. Fitter Brein is daarbij aanwezig om ouderen en andere deelnemers via het damspel te verbinden en te vermaken.
Tijdens de middag in Buurtkamer Magnolia gingen deelnemers onder begeleiding van vrijwilligers Zainal Palmans en Bart-Jan Kortleven met elkaar in gesprek en speelden zij verschillende partijen dammen. De vrijwilligers zijn actief in meerdere plaatsen in de regio, waaronder Hardenberg en Hoogeveen, waar zij via buurtkamers, scholen en huisbezoeken mensen samenbrengen rond het damspel.
Volgens de organisatie draait het niet alleen om het spel zelf, maar vooral om het stimuleren van mentale activiteit en sociale verbinding. Dammen vraagt concentratie, strategisch denken en overzicht, waardoor deelnemers op een speelse manier worden uitgedaagd om actief te blijven.
Voor veel bezoekers is vooral het sociale aspect van groot belang. De middagen bieden een vast moment in de week om anderen te ontmoeten, een praatje te maken en samen iets te ondernemen.
Dat onderstreept ook deelneemster Henny Alsema (72), die aangeeft dat de bijeenkomsten veel voor haar betekenen. Sinds zij alleen kwam te staan, zocht ze meer structuur en contact in haar week. “Ik kijk echt uit naar deze dagen. Je komt onder de mensen en wordt er scherper van,” vertelt ze. Naast dammen speelt ze ook andere spellen en bezoekt ze de Buurtkamer regelmatig.
Ook vanuit de vrijwilligers wordt het belang van ontmoeting benadrukt. “Het gaat niet alleen om dammen,” zegt Bart-Jan . “Juist het contact en samen bezig zijn maken deze middagen waardevol”. Volgens hem is het effect op het brein niet altijd exact meetbaar, maar is duidelijk dat deelnemers betrokken blijven en plezier ervaren.
Zo groeit de spelletjesmiddag in Dedemsvaart uit tot meer dan een recreatieve activiteit: een ontmoetingsplek waar jong en oud samenkomen, het brein worden uitgedaagd en sociale verbinding centraal staat. Henny, coördinator van de Buurtkamer, kijkt tevreden terug op het samenzijn en zegt dat iedereen welkom is in de buurtkamer. “We organiseren hier allerlei activiteiten en die 50 cent voor een kopje koffie kan zeker geen drempel zijn om een keer langs te komen,” klinkt het.






