
Wie in zijn herinnering leeft, leeft tweemaal
di 8 juli 2025 Hardenberg- Door: Harry Kruiper - Wie in zijn herinnering leeft, leeft tweemaal. Dat schreef Rinke Slump achter op zijn boek dat hij in 2016 uitbracht. In niet zomaar een boek! Hij telde toen al 83 jaren. Hij had de moed om zijn herinneringen aan het papier toe te vertrouwen uit de tijd toen hij 15 - nog jong als hij was - met zijn ouders in de crisisjaren naar Brazilië verhuisde. Vier jaar lang, samen met andere gezinnen in een campo zoals dat daar heette. In een heel andere wereld. Een familiegeschiedenis kreeg daar gestalte.
Een kinderboek om van te genieten
Anno nu, heeft Rinke een kleinzoon Lode. Vooral hij is het die zijn opa stimuleerde om die familiegeschiedenis een nieuwe ‘boost’ te geven in de vorm van een derde boek. Intussen had Rinke voor zijn kleinkinderen namelijk al een tweede boek (in 2022) gemaakt over ‘Lulu, de dappere zwerver’, de belevenissen van een zwervershondje. ‘Loeloe’ bleef in Brazilië achter toen de familie weer naar Nederland ging. Het hondje ging zwerven en sloot vriendschap met een maatje om verder te trekken en avonturen te beleven. In een kinderverhaal.
Zwerven deed ook Rinke zelf intussen
Dat deed hij in ‘SLUMP, het pad van ons leven’. 128 pagina’s lang trok hij vanaf 1590 door de ‘oer geschiedenis’. Om te schrijven over grootouders en ouders, over oorlog en de emigratiekoorts, die hem destijds naar Monte Alegre bracht. Een onuitwisbare levenservaring met al die herinneringen ‘die hem nog steeds als in een spiegel aankijken’. Zoals boodschappen doen in een winkel, op twee uur afstand. Voor noodzakelijke levensmiddelen die een mens nodig heeft om zich te settelen. Aardappelen zijn er niet. ‘Als jongeren hebben we daar geen moeite mee. Hongerige magen zijn niet zo kieskeurig. Rijst, zwarte en bruine bonen zijn ook voedzaam en nog lekker ook.’ De boodschappen zijn in de Carroça geladen, in het karretje met een paard ervoor, om terug te rijden naar de kolonie. Zoals te zien op de voorkant van het boek. In dat verre Brazilië. Waar Rinke als puber zijn volwassenheid kreeg. Thuis in het centrum van Hardenberg nu wijst hij in zijn kantoor op zichtbare attributen die er borg voor staan dat die periode nooit uit zijn leven weg te denken is.
Na Brazilië: een nieuwe fase in zijn leven
Rinke kreeg de drang om ook van die periode een levenswaardig verhaal te maken. In een boek ‘Het pad van ons leven’. Rinke schrijft in genoemd boek: ‘Met veel informatie over ons familieverleden. Met nog een duwtje in de rug van mijn kleinzoon Lode heb ik moed en inzicht gehad eraan te beginnen.’ Met de spreuk in gedachten ‘Met het verstrijken der jaren komt het verleden dichterbij en dringt de tijd’ heeft hij het boek voltooid. 91 nu! Chapeau! roept men dan.
En gepresenteerd werd het!
Geschiedenisschrijver Rinke werd door Uitgeverij Schrijversgeluk geholpen om er een echt boek van te maken. Janko Ekkel deed het binnenwerk en verzorgde het omslagontwerp. En natuurlijk kwam kleinzoon Lode op de proppen om uit een volle doos exemplaren zijn opa het eerste exemplaar aan te bieden. In eerste instantie is de bescheiden oplage alleen bedoeld voor familie doeleinden. Het is niet openbaar verkrijgbaar. Voor informatie kan men bij de uitgeverij terecht.
















