Afbeelding

Speltbrood trekpleister op Boerenmarkt

ma 23 juni 2025 Hardenberg

- Door Harry Kruiper - Dat was zaterdag 21 juni het geval op de maandelijkse Boerenmarkt op Landgoed Vilsteren. Het landgoed daar is geen openluchtmuseum, maar een levend landschap met een levende gemeenschap die beiden meegaan met hun tijd. Dat bleek zaterdag weer eens toen er aandacht was voor speltbrood. De graansoort spelt was in de omgeving geteeld en geoogst door akkerbouwer Eddie Schwieters. Molenaar Jos Jutten had het in de landgoedmolen tot speltmeel gemalen en landsbakker Martin Lammers zag zijn kans schoon om het speltbrood op de streekproductenmarkt te presenteren.

Oerspelt

Speltbrood is brood gemaakt van de graansoort spelt, ook wel oerspelt genoemd en dat al lang wordt verbouwd. Het is een voorloper van tarwe. Speltbrood wordt steeds populairder en is er ook in varianten, zoals wit, bruin en volkoren. Het wordt vaak geprezen om zijn nootachtige smaak en het kan een alternatief zijn voor mensen met een tarwe-allergie, maar het bevat wel gluten. Het is net zo gezond als tarwebrood en de voedingswaarde is hetzelfde.


Over het bakken van speltbrood

Het was een gezellige boel bij de kraam van de landsbakker. Aller ogen waren immers niet alleen op Martin gericht maar ook op de akkerbouwer van Vechtdal Granen Eddie die het graan na het oogsten zorgvuldig schoont en ontdoet van het harde omhulsel (pellen). Molenaar Jos houdt er rekening mee dat spelt spelt anders dan tarwe een zachte graansoort is en extra aandacht krijgt in het maalproces. Bijkomende factor is dat hij afhankelijk is van voldoende wind, er wordt niet elektrisch gemalen. Uiteraard was men nieuwsgierig naar de samenstelling van het speltbrood. Martin vertelde dat hij een rijke ervaring had opgedaan met brood bak recepten op diverse plekken in de wereld. Zijn bakkersgeheim is dat hij een speciaal desemgist maakt van volkoren spelt gemengd met Reestland wijn. Dat moet enkele weken fermenteren om het vervolgens toe te passen in een licht vloeibaar deeg voor het Vilsterse speltbrood. Het deeg rijst ook veel langer dan bijvoorbeeld bij tarwebrood.

De aandacht voor speltbrood gaf een mooie toevoeging aan de toch al drukke en populaire boerenmarkt. En dat ondanks de hitte. 

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Voorzitter van het Oldtimer Festival Frens van 't Zand temidden van een aantal solexen. (Foto: Gert Stegeman)
“Oldtimer Festival is feest voor iedereen” Hardenberg 3 uur geleden
Plaatselijk Belang Dedemsvaart nodigt haar leden uit voor de ALV.
Plaatselijk Belang Dedemsvaart vergaderd en neemt afscheid van voorzitter. Nieuws Ingezonden 14 uur geleden
Een steuntje in de rug
Een roos met een boodschap! Nieuws Ingezonden 20 uur geleden
Afbeelding
Bijeenkomst: Gewoon actief en gezond ouder worden Hardenberg 20 uur geleden
Wethouder Didy Dorrestijn met op de achtergrond de wethouders Alwin ter Rietstap en Alwin Mussche, die geen van allen terugkeren in het gemeentebestuur van Hardenberg.
“Ik haal er energie uit, en toch...” Hardenberg 21 uur geleden
Digitale krant

Agenda

Meer Agenda