
Kinderen
wo 28 mei 2025 even sTorenVorige keer heb ik een column geschreven over modder. Om uw geheugen even op te frissen, kinderen die spelen in de modder ontwikkelen een beter immuunsysteem. Geweldig dat kinderen nu de kans geboden wordt om lekker te kliederen met modder en ook nog eens buiten.
Maar de afgelopen week lees ik tot mijn grote schrik dat veel volwassenen kinderen helemaal niet leuk vinden en er zelfs heel veel last van hebben. En dat terwijl we steeds maar roepen dat we moeten werken aan een inclusieve samenleving. Ik heb altijd begrepen dat dit een samenleving is waar iedereen er toe doet. Als ik de berichtgeving er over lees vinden de meeste mensen dat ook wel, maar wel op de momenten die hun het beste uitkomt.
Ik moest toen ik las over steeds meer adult only (dat betekent alleen volwassenen) vakanties en restaurants denken aan de periode dat onze eigen kinderen klein waren. Ik moest er niet aan denken om met de kinderen jonger dan 10 jaar in een restaurant te gaan eten, nou ja de grote M uitgesloten, want dat zou mijn rust volledig verstoren. We zorgden als we eens lekker uit eten wilden dat er een oppas thuis was. En als dat niet lukte dan konden we niet uit eten. En als ik vakantie had dan uiteraard samen met de kinderen. Wat hebben we genoten van onze strandvakanties, prachtige bergwandelingen en samen in de tent slapen. Door onze kinderen maakten we contact met andere mensen en als de kinderen dan sliepen werd het ook nog wel eens erg gezellig. Zelfs zo dat de campingeigenaar ons wel eens gesommeerd heeft het rustiger aan te doen. Wat waren we luidruchtige volwassenen. Toch was er de volgende ochtend alleen eens een opmerking in het washok dat we wel erg gezellig waren. In de straat waar ik woon komen gelukkig weer gezinnen met jonge kinderen wonen. Ze spelen ook buiten en hebben best veel geluid bij zich. Er landt ook wel eens een bal in de tuin en ja dan knikt er soms een bloem, maar het speelplezier en de kindergeluiden erbij maken mij altijd blij.
Kinderen horen erbij net al ouderen, mensen met een andere achtergrond of huiskleur. En samen spelen met de kinderen, buurten bij de ouderen of eens eten met de nieuwkomers maakt je persoonlijke leven zoveel rijker, daar kan geen adult only vakantie tegenop.
Column even sToren wordt verzorgd door Henk Leemhuis, Karin van Dijk, Bert Nonkes, Wim van der Wel en Rudi Bults.








