
Corona en uitvaarten, hoe dan?
di 21 april 2020 NieuwsCorona raakt ons allemaal en dat is verdrietig genoeg, maar hoe zit het eigenlijk met een uitvaart van iemand die is overleden aan Corona?? ‘In de uitvaartbranche worden uiteraard ook de RIVM-richtlijnen gevolgd. Zij staan in nauw contact met de Landelijke vereniging voor Crematorium (LVC) en de BGNU, branchevereniging voor uitvaartondernemers’. Aan het woord is Birgit Rusken, manager en mede-eigenaar van Crematorium De Lariks in Hardenberg.
‘Concreet betekent dit dat wij alleen nog maar plechtigheden mogen organiseren tot dertig personen en er is geen mogelijkheid meer voor een koffietafel of andere vorm van nazit.
In het uitvaartcentrum is de aula kleiner gemaakt, zodat er een intiemere sfeer is, maar de gasten kunnen nog steeds 1,5 meter uit elkaar zitten. Wanneer een familie getroffen is door corona, is de kans reëel dat ook de directe gezinsleden besmet zijn met (of drager zijn van) het virus. In dat geval dragen wij ook beschermende middelen. Ook wanneer mensen meegaan naar de afscheidsruimte (daar waar de oven is), wordt er gepaste afstand gehouden. De ovenisten in het crematorium lopen geen gevaar rondom een overleden persoon aan corona. Dit komt omdat de overledene pas na minimaal 36 uur (en maximaal 6 werkdagen) in de crematieruimte komt. De crematie mag niet eerder plaatsvinden volgens de Wet op de lijkbezorging. Daar komt bij dat de kist in de crematieruimte gesloten blijft.
Ook na de crematie is er geen dreiging meer voor besmetting, want met 900 graden Celsius is alles vergaan’, legt Rusken uit.
Creativiteit
‘Het is opvallend hoe creatief de uitvaartleiders en de nabestaanden zijn. Er wordt in mogelijkheden gedacht en niet in beperkingen en daar hebben wij erg veel respect voor. Als mensen van over-ver komen wordt er gebruikt gemaakt van ‘snack to go’ een meeneemtasje met een pakje drinken, broodje, krentenbol, fruit en/of mini reep chocola. Dit is omdat er geen gebruik meer gemaakt wordt van de catering.
Ook is er de mogelijkheid voor videostreaming, zodat de mensen thuis de plechtigheid kunnen volgen.
Iedereen spant zich in om er een respectvolle plechtigheid van te maken, want elk mens verdient een waardig afscheid’, besluit Rusken.
Wilt u meer informatie?
Kijk dan op de site van het RIVM of op www.crematoriumdelariks.nl. U kunt ook bellen met 0523-522112.




