Afbeelding
William Teerlinck

Presentatie Toekomstvisie voor het Reest- Vechtgebied

ma 25 november 2024 Hardenberg

In Villa Dina in Dedemsvaart vond op donderdag  21 november een inspirerende bijeenkomst plaats waarin de toekomstvisie voor het Reest-Vechtgebied centraal stond. Gastsprekers waren ‘Baron Willem Jan van Dedem’ alias Mink de Vries en Heleen Westerman. Een van de meest besproken ideeën van de avond was de droom van Barend Roozenboom, oud-voorzitter van de Historische vereniging Avereest: het weer bevaarbaar maken van de Dedemsvaart. Dit nostalgische plan werd gepresenteerd als een manier om de historische en natuurlijke waarden van het gebied te behouden en te versterken.

Historische Achtergrond

De Dedemsvaart speelde vroeger een cruciale rol als vaarroute voor handel en transport. In de loop der jaren verloor het kanaal echter zijn economische functie en werd op bepaalde plekken gedempt en daardoor grotendeels ongeschikt voor scheepvaart. Barend Roozenboom, wil deze geschiedenis nieuw leven inblazen. Hij pleit voor een gedeeltelijk of volledig herstel van de vaarroute, zodat het kanaal weer een verbindende en economische functie kan krijgen.

Scenario’s

Tijdens de bijeenkomst werden drie mogelijke vaarroutes voorgesteld: 1. van Hasselt naar Coevorden, 2: van Ommen naar Coevorden, 3: een rondvaart door Dedemsvaart.

Deze routes zouden bijdragen aan verschillende doelen:

  • Toeristische groei: Een bevaarbare Dedemsvaart kan meer bezoekers aantrekken.
  • Werkgelegenheid: Nieuwe recreatieve en logistieke activiteiten bieden economische kansen.
  • Stimulering van de middenstand en horeca: Toerisme kan lokale ondernemers ondersteunen.
  • Verbetering van de leefkwaliteit: Een aantrekkelijker woongebied door een betere infrastructuur.
  • Afwatering: Het kanaal kan de waterhuishouding in het gebied verbeteren.

De visie heeft een looptijd van 25 tot 50 jaar en zou gefaseerd worden uitgevoerd, bijvoorbeeld bij de vervanging van bruggen. Belangrijke financiële aspecten zijn: Aanpassing van kunstwerken zoals sluizen, het verhogen of beweegbaar maken van bruggen en aanleg van infrastructuur en havens.

Reacties en Discussie

De aanwezigen, bewoners, beleidsmakers en vertegenwoordigers van verschillende organisaties, reageerden met een mix van enthousiasme en kritische vragen. Voorstanders zien kansen in het versterken van de regionale trots en recreatie, terwijl anderen twijfels uitten over de haalbaarheid, kosten en mogelijke gevolgen voor de natuur en omliggende dorpen.

Conclusie

Barend Roozenbooms droom om de Dedemsvaart opnieuw bevaarbaar te maken heeft velen geïnspireerd. Het plan combineert respect voor het verleden met een ambitieuze toekomstvisie voor het Reest-Vechtgebied. Of deze droom werkelijkheid wordt, hangt af van verdere onderzoeken, discussies en de wil om gezamenlijk te investeren in de regio. De bijeenkomst heeft in elk geval laten zien dat er volop betrokkenheid en passie is voor de toekomst van dit bijzondere gebied.

Huidige Valckx & Van Kouteren orgel
Zangavond ter afscheid van orgel Hessenwegkerk Ingezonden Ingezonden 20 minuten geleden
Afbeelding
Zomer vol avontuur op ‘Op ons Boerenerf ’ Hardenberg 2 uur geleden
Afbeelding
CSI Ommen: Voor lokaal talent, internationale topruiters en veel publiek Ommen 2 uur geleden
Afbeelding
Meester Jenno Cnossen zegt Doekesschool vaarwel Hardenberg 2 uur geleden
Rechts: Naomi van de Belt in actie.
FightValley XL was hot Ingezonden Ingezonden 3 uur geleden
Digitale krant

Agenda

Meer Agenda