
Groots afscheid voor HVA voorzitter
ma 24 april 2023 Hardenberg“Hier zal nog lang over gesproken worden.” Met die en veel andere lovende woorden reageerde Barend Rooseboom op zijn afscheidsfeest, dat zaterdag 22 april werd gehouden. Hij nam afscheid als voorzitter van de Historische Vereniging Avereest (HVA). Veertig jaar geleden heeft Barend de HVA opgericht en sindsdien heeft hij zich ingezet voor het behoud van de historie van Avereest. Heel veel organisaties en particulieren kwamen zaterdag de inmiddels oud-voorzitter en erelid van de HVA bedanken voor zijn enorme inzet.
Het voorzitterschap van de HVA is inmiddels overgedragen aan Rudy Bults. De nieuwe voorzitter zal op geheel eigen wijze invulling geven aan deze functie, want Rooseboom had toch wel zijn eigen specifieke manier van besturen. Een prettige manier, zo bleek uit de diverse speeches die gehouden werden tijdens het afscheidsfeest. ‘Maar voordat we aan die speeches toekwamen, was er al veel gebeurd’, zegt Wim Sekeris. Hij omschrijft in het kort de dag van Barend en Heleen Rooseboom en hun kinderen Maaike, Cas en Lisette. ‘Barend en Heleen zijn vanaf huis in een koets met tweespan naar de brug aan de Langewijk gereden. Daar zijn ze overgestapt op een vlet en naar de Kalkovens gevaren.’ Tal van genodigden stonden hen op te wachten.
Klusjes
Er moesten klusjes gedaan worden in de smederij en werkplaats. Rooseboom maakte een grote sleutelhanger en een grote sleutel aan een ring. Vervolgens werd in het leshuis een lesprogramma gevolgd. ‘Dit hebben we speciaal ontwikkeld voor de scholen’, vervolgt Sekeris. ‘De barones gaat hierin op zoek naar haar voorouders en uiteraard speelt Barend een rol in deze zoektocht.’ Sekeris geeft aan dat het moeilijk was om het juiste programma voor het afscheidsfeest te vinden. ‘Er is veel werk verzet, maar dat gun je iemand die zo lang ziel en zaligheid in dit hele project gestoken heeft.’ Tot het moment dat de HVA, met Rooseboom als enthousiaste kartrekker, zich met het Kalkoventerrein ging bemoeien, lag het terrein er verpaupert bij. Een heel verschil met tegenwoordig.
In de Hoofdrol
In de Gashouder werd Rooseboom getrakteerd op diverse speeches van onder andere barones Van Dedem, bestuur van de Historische Verenigingen uit Hardenberg, Ommen en Nieuwleusen, oud-burgemeester Alle Pijlman, wethouder Werner ten Kate, Gert Timmerman. Iedereen liet zich zeer positief uit over Rooseboom. Hij werd bijzonder getroffen door de komst van Gerard H. Varwijk, schrijver van enkele boeken over (De) Dedemsvaart. ‘De speeches werden à la ‘In de Hoofdrol’ van Mies Bouwman op voortreffelijke wijze aan elkaar gepraat door Marinus Hegeman.
De vaart weer open
Uiteraard kwam de grote droom van Barend én de HVA ook ter sprake; de bevaarbaarheid van De Dedemsvaart en andere regionale waterwegen. Er moeten vele aanpassingen aan wegen, bruggen gedaan worden, maar het plan is te realiseren. Rooseboom zelf zegt de verwezenlijking van die droom niet meer mee te maken, maar Sekeris heeft goede hoop dat het besluit om die droom waar te maken wel eens op korte termijn genomen kan worden. “Dat zou toch prachtig zijn.”



















