Afbeelding

Presentatie hartverscheurend oorlogsdagboek

di 25 april 2023 Hardenberg

“Ik wil geen haat bij jullie zaaien, maar wel zoveel vertellen dat jullie later weten wat ons is aangedaan, wat oorlog is.” Dat schreef Pietertje te Rietstap na de executie van haar man in haar dagboek aan haar kinderen. Het aangrijpende relaas uit het laatste oorlogsjaar is nu bij uitgeverij Wbooks in herdruk verschenen. Dinsdagavond 2 mei vindt de presentatie plaats.

In het dagboek schreef Pietertje te Rietstap op hartverscheurende manier over de arrestatie, gevangenschap en executie van haar man Derk. De boerderij van het jonge stel bij Kloosterhaar heeft zich tijdens de oorlog ontwikkeld tot uitvalsbasis van de lokale Trouw-verzetsgroep. Zelfs landelijke kopstukken van de illegale krant vinden hier onderdak. Vlak voor de bevrijding moet Derk te Rietstap hun verzetswerk met de dood bekopen.

De aantekeningen van de verzetsvrouw bieden een aangrijpende indruk van wat de oorlog met mensen kan doen. Van pure wanhoop tot de rotsvaste overtuiging voor de goede zaak te vechten, Pietertjes dagboek is een verhaal over verdriet en volharding. Het weerspiegelt het onvoorstelbare leed dat oorlogen achterlaat.

In het kader van 75 jaar vrijheid stelde familie Te Rietstap in 2020 het dagboek beschikbaar voor publicatie. Historici Ewout van der Horst en Kay-Leigh de Weerdt van Stichting IJsselacademie voorzagen de tekst van context en een moderne spellingswijze. De uitgave van Wbooks kon door corona alleen niet volwaardig gepresenteerd worden. Niettemin was de eerste oplage in mum van tijd uitverkocht.

De herdruk van het boekje komt door de blijvende aandacht voor het lotgeval van Te Rietstap en 45 medeslachtoffers van de moordpartij in Varsseveld. Dinsdagavond 2 mei van 20.00 tot 21.00 uur is de presentatie in boekhandel Heijink in Hardenberg. Ewout van der Horst houdt een inleiding over het belang van persoonlijke documenten om de herinnering aan de oorlog levendig te houden. De toegang is gratis.

Afbeelding
Vrijwilligster Jen, ze heeft 12,5 jaar vrijwilligerswerk gedaan voor Evenmens.
Van waarde als VPTZ-vrijwilliger Hardenberg 3 uur geleden
Afbeelding
Henk en Hennie Visscher-Visscher zijn een diamanten bruidspaar Ommen 9 uur geleden
Lotte Kuipers, Stephanie, Astrid en Karsten Staal (Arnoud de Lange en Gerben Hakkers ontbreken). (Foto: Gert Stegeman)
Heemse moet weer bruisen Hardenberg 9 uur geleden
Afbeelding
Het werk van een examensecretaris Hardenberg 9 uur geleden
Afbeelding
Nedersaks met gevoel Hardenberg 10 uur geleden
Digitale krant

Agenda

Meer Agenda