
Voedselverspilling voorkomen door het varken
ma 23 mei 2022 HardenbergHeeft u het gelezen? Dat we beter bonen kunnen eten dan een stukje varkensvlees? Tenslotte eet een varken granen en dat doen we als mensen ook. Waarom dan eerst de granen naar de varkens brengen, die vervolgens een half jaar gevoerd moeten worden, voordat we een lekker stukje vlees hebben.
Nou dat is heel simpel! We hebben verschillende soorten granen; tarwe voor brood, gerst voor bier en spelt voor mensen met een voedselintolerantie. Maar iedereen die wel eens aan het bakken is geweest, weet dat het wel eens mislukt.
Als de smaak maar goed is, heb ik er geen moeite mee. Maar als ik visite krijg, geef ik ze toch iets anders bij de koffie. Dat geldt ook in de winkels. Mislukte broden en koekjes zijn niet te koop, maar worden wel gemaakt. Deze producten gaan naar fabrieken toe die varkensvoer maken. Dit geldt ook voor reststromen die vrij komen bij het maken van bier. Het varkensvoer bestaat voor meer dan de helft uit dit soort afvalproducten. Door deze te voeren aan het varken, kan hij het omzetten in heerlijk varkensvlees. Maar dan moet elk varken wel een passend dieet krijgen. Zo hebben wij maar liefst vijf verschillende voersoorten op ons bedrijf.
De leeftijd van de biggen bepaald welk dieet zij krijgt. Ook krijgen zeugen met biggen ander voer dan zeugen zonder biggen. Dit bepalen we samen met onze voeradviseur. Eigenlijk is hij een diëtist. Ondertussen vraag ik mij wel eens af; Hoeveel afvalbergen zullen we in Nederland niet hebben als we geen varkens meer zouden hebben? De helft van wat de varkens nu eten bestaat uit afvalstromen vanuit de menselijke consumptie. Ik vind het knap dat een varken dit afval om kan zetten in een heerlijk stukje vlees. Volgens mij voorkomt een varken juist verspilling en kunnen we beter bonen, aardappelen met een stukje varkensvlees eten.
Ruth van der Haar
Varkenshoudster
LTO Noord afdeling Vechtdal





