Afbeelding
G. Brokelman

Schedelfragment van 8000 jaar oude oeros gevonden in de Rheezermaten

do 1 juli 2021 Hardenberg

Tijdens de werkzaamheden van waterschap Vechtstromen aan de Vecht in de Rheezermaten is een schedelfragment van een oeros gevonden. Na onderzoek bleek dat het ging een schedelfragment van een oeros die zo’n 8000 jaar geleden leefde in het Vechtdal. De archeologische vondst is vanaf 1 juli te bewonderen in Natuur Activiteitencentrum De Koppel in Hardenberg. Donderdagmiddag 1 juli werd door Robin Joosten de opening verricht van de expositie schedelfragment van een oeros die gevonden is door Robin Joosten en haar vriend. Robin opende de expositie door een rode knop in te drukken.

Ruim een jaar geleden deed Robin Joosten de vondst toen ze een bezoekje bracht aan de Rheezermaten. Op dat moment was waterschap Vechtstromen aan het werk in dat gebied om de Vecht meer ruimte te geven.

Rijksuniversiteit Groningen voerde dateringsonderzoek uit. De oeros leefde ergens tussen 6221 en 6056 voor Christus. Dat is de tijd waarin het Vechtdal is ontstaan zoals we het nu kennen. De vondst van het schedelfragment mag op zijn zachtst bijzonder genoemd worden. Er worden nauwelijks vondsten gedaan landinwaarts, aangezien deze op land eerder vergaan of worden vernietigd door grondwerkzaamheden. De Vecht is vaak van stroom veranderd, dus deze vondst is uniek.

Inmiddels is het schedelfragment kosteloos geconserveerd door North Sea Fossils van Urk. Opmerkelijk is nog dat tijdens dit proces in het schedelfragment restanten van een eikel zijn gevonden.

Robin Joosten en waterschap Vechtstromen vinden het belangrijk dat deze bijzondere vondst goed wordt bewaard en dat mensen naar dit stuk geschiedenis kunnen komen kijken. Daarom overhandigden Stef Fortkamp namens de gezamenlijke projectpartners en Robin Joosten het schedelfragment officieel aan Ans Naber en Miriam Gerrits van de Koppel. Het schedelfragment is tijdens openingstijden van de Koppel te bewonderen. Miriam laat weten hier zeer content mee te zijn: “Dat we nu met zijn allen van deze bijzondere vondst kunnen genieten, is aan Robin te danken. Zij is zo attent om de oeros aan de Koppel te gunnen. Heel bijzonder en we zijn er dan ook heel blij me dat ze een plek heeft gekregen in De Koppel”.

Waterschap Vechtstromen werkt samen met diverse partners in het Vechtdal om de Overijsselse Vecht veilig te houden en het wonen, werken en recreëren in het Vechtdal aantrekkelijker te maken. In de Rheezermaten worden delen van het zomer- en winterbed van de Vecht opnieuw ingericht met nieuwe meanders en natuurvriendelijke oevers. Zo verbeteren de rivierprocessen en ontstaan mogelijkheden voor de ontwikkeling van waardevolle natuur en kan het water beter worden vastgehouden.  

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Schrijfster, historica en onderzoekster Aline Pennewaard te gast in KC Het Anker Hardenberg 2 minuten geleden
Afbeelding
Opening nieuwe cursuslocatie Hondenschool Mijn Maatje Dedemsvaart Nieuws Ingezonden 2 uur geleden
Afbeelding
Brand langs spoor in Geerdijk snel onder controle Twenterand 3 uur geleden
Vikings U18 Kampioen
Succesvol einde van het seizoen voor de Vikings Sport Ingezonden 4 uur geleden
Afbeelding
Jubal en Asaf verkopen geraniums Hardenberg 4 uur geleden