
Ommen investeert in preventie drugs en alcohol op Vechtdal College
do 27 maart 2025 Hardenberg- Door: Grietje Grendelman - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Ommen heeft besloten om 28.817 euro beschikbaar te stellen voor de financiering van preventieactiviteiten op het Vechtdal College in Ommen. Dit bedrag is bestemd voor het schooljaar 2024-2025 en het eerste deel van het schooljaar 2025-2026.
Uit statistieken van de Gezondheidsmonitor (GGD) en casuïstiek van het programma ‘problematische jeugdgroepen en risicojongeren’ blijkt dat veel minderjarige jongeren die beginnen met het gebruik van drugs, vaak naar het Vechtdal College gaan. Daarnaast is er een zorgwekkende toename van jongeren die op jonge leeftijd in grote hoeveelheden alcohol drinken en steeds meer jongeren die vapen.
Op basis van deze concrete signalen omtrent kwetsbare jongeren zijn er gesprekken gevoerd met het Vechtdal College. Dit heeft geleid tot het organiseren van preventielessen voor een groot aantal klassen vanaf het schooljaar 2023-2024. Voor het schooljaar 2024-2025 heeft het Vechtdal College de rijkssubsidie voor de Gezonde Schoolaanpak ontvangen. Met deze stimuleringsregeling krijgt de school de nodige begeleiding om een structurele en school brede aanpak te ontwikkelen op het gebied van gezondheid en welbevinden. Deze aanpak zal terugkomen in de lessen, de schoolomgeving, in de signalering van risicosituaties en in het beleid.
Eerder werd het Vechtdal College voorgesteld om de helft van de kosten voor de preventieactiviteiten voor leerlingen te betalen. De schoolleiding heeft echter aangegeven dat er geen budget beschikbaar is om hieraan bij te dragen. Desondanks investeert de school wel door tijd vrij te maken, bijvoorbeeld via de subsidie voor de Gezonde Schoolaanpak, om het preventieprogramma op te nemen in het schoolbeleid. Dit wordt gecoördineerd door zorgcoördinatoren zowel voor het MBO als het VO.
Wethouder van Den Nieuwboer benadrukt: “Als gemeente willen we jongeren weerbaarder maken en het gebruik van drugs voorkomen. Dit sluit volledig aan bij onze doelstelling.”








