
Verkiezingsprogramma in heldere taal
vr 6 februari 2026 TwenterandOp 5 februari is de campagne afgetrapt met een bijeenkomst georganiseerd door PvdA GroenLinks Twenterand in samenwerking met het Taalpunt. Deze avond ging het over: wie van de politieke partijen in Twenterrand heeft het meest leesbare verkiezingsprogramma geschreven?
De gemeenteraadsverkiezingen zijn belangrijk, want het gaat over de toekomst van de gemeente waar je woont. Dan is het ook belangrijk dat iedere inwoner weet wat de plannen zijn van elke politieke partij in Twenterand en dat dit in heldere taal is opgeschreven.
De verkiezing van het meest leesbare verkiezingsprogramma is voor de derde keer georganiseerd en alle politieke partijen hebben meegedaan en hun programma ingeleverd bij het Taalpunt. Voordat bekend werd gemaakt welke partijen een leesbaar programma hebben geschreven, vertelde de coördinator van het Taalpunt, Diane van Companje, wat het Taalpunt allemaal doet in Twenterand.
In Twenterand zijn nog veel inwoners die moeite hebben met basisvaardigheden, zoals lezen en schrijven. Landelijk is de schatting dat dit voor ongeveer 11% van de Nederlandse bevolking is geldt. Dat betekent dat het in Twenterand gaat om 3.800 inwoners. Dat is een grote groep. Er worden Door het Taalpunt veel activiteiten georganiseerd en dan gaat het om bijvoorbeeld de Avondschool met cursussen lezen en schrijven, maar ook digitale vaardigheden. En Steeds meer inwoners weten de weg te vinden naar de Avondschool om te leren. Want als je kunt lezen en schrijven kun je meedoen en voel je je onderdeel van de maatschappij.
De verkiezingsprogramma’s zijn gelezen door een taalambassadeur die hier veel tijd en energie in heeft gestoken. Alle partijen hebben te horen gekregen waar ze zich in kunnen verbeteren. Er waren drie partijen die een apart programma hebben geschreven in eenvoudige en heldere taal. En die kregen ook de complimenten. Dat zijn de PvdA GroenLinks, de SGP en het CDA. En de het programma in heldere taal van PvdA GroenLinks is uiteindelijk verkozen als het beste in heldere taal..
Mooi om te zien dat het leren van basisvaardigheden de aandacht heeft van alle politieke partijen. Die ook allemaal hebben aangegeven dat ze zich hiervoor gaan inzetten in de komende vier jaar








