
64.000 mensen, 64.000 wensen
vr 2 oktober 2026 Onder onsBurgemeester Maarten Offinga mag nog eens zes jaar burgemeester van Hardenberg zijn. Zes jaar voor een gemeente met inmiddels zo’n 64.000 inwoners. En 64.000 inwoners betekent waarschijnlijk ook 64.000 meningen, wensen en ideeën over hoe het eruit zou moeten zien.
En Hardenberg staat voor genoeg uitdagingen. Neem wonen: ik vind dat jongeren een plek moeten kunnen vinden, en niet noodgedwongen uit hun dorp hoeven te vertrekken.
Tegelijkertijd moeten we voorkomen dat nieuwbouwwoningen direct worden opgekocht om ze vervolgens met winst door te verkopen. Daarom wordt de zelfbewoningsplicht aangepast: wie een woning op een gemeentelijke bouwkavel bouwt, moet die in principe vijf jaar zelf bewonen.
Maar ook als we weten waar we willen bouwen, betekent dat nog niet dat het ook zomaar kan. Netcongestie is inmiddels een heel concreet probleem. Het stroomnet zit vol en daardoor kunnen nieuwe woningen, bedrijven en andere ontwikkelingen niet altijd direct worden aangesloten.
Voor Hardenberg geldt ook dat er projecten op de wachtlijst staan.
En daarom vond ik het mooi om onlangs bij de flexwoningen in Radewijk te kijken. Zes tijdelijke woningen, gerealiseerd dankzij de inzet van Plaatselijk Belang en Stichting Flexwonen. Geen groot project met honderden woningen, maar wel een concreet voorbeeld van hoe een dorp zelf aan de slag gaat met de toekomst en leefbaarheid.
Dat is misschien wel de kracht van Hardenberg. Niet alles hoeft vanuit het gemeentehuis bedacht te worden. Soms begint het gewoon bij inwoners die zeggen: dit willen we voor ons dorp, en hoe krijgen we het voor elkaar? Met 64.000 inwoners zullen we het lang niet altijd met elkaar eens zijn. Dat hoeft ook niet. Maar als we blijven luisteren, verantwoordelijkheid nemen en samen zoeken naar wat wél kan, kunnen we heel wat bereiken.
Noah











