De smaak naar meer
De smaak naar meer Antje Kingma

De smaak naar meer

wo 15 oktober 2025 De Boer op

Zo’n 30 jaar geleden stonden we op een kaal weiland met omgeploegde randen. Windkracht 7, graad of 10 en de hele dag kwam de regen met bakken uit de hemel. Net als de dagen ervoor. Het beplantingsschema was al na 10 minuten niet meer bruikbaar, dus op het oog en met wat lukraak logica alles uiteindelijk de grond ingewerkt. Inmiddels is het een prachtig omzoomde boomgaard. Maar wat er staat? Wat er ligt? Wat we eten, bakken, koken, persen, drogen? Geen idee. Het verwaterde plan is vergaan en tot op heden is van sommige soorten overduidelijk hoe ze heten, anderen bleven onbekend.

Dus trok ik vorig weekend naar Frederiksoord, waar de Fruithof maar liefst 800 verschillende fruitbomen heeft staan van 550 verschillende rassen. Een bigshopper met genummerde zakken met appels en peren en een tak van de bijbehorende boom ging mee. De pomoloog en zijn assistent keken, roken, sneden, overlegden, vertelden, keken nog eens en zo ging de hele tas over tafel en nu weet ik welke appel of peer hier op ons erf niet ver van de boom valt. De fruittuin was een belevenis. Al zwervend steeds een valappel proevend blijkt de verscheidenheid in smaken enorm. 

En natuurlijk de vorm, kleur, geur en omvang. Het deed me afvragen waarom er dan maar zo’n beperkt aantal soorten in de winkel liggen. Elstar, Jonagold, Golden Delicious en nog paar merkappels...meer keus is er niet. Van sommige tijdens het uitje geproefde appels snap ik het, maar er zaten zulke mooie en lekkere appels met de meest prachtige namen tussen…. Sommige appelrassen zijn echt zeldzaam en Nederlands erfgoed. Deze week is het de week van ons eten. 

En ligt er een overdaad aan valappels en val(stoof)peren op de Fruithof. Je kunt ze proeven en voor een prikkie meenemen. Of heeft u een oude fruitboom staan en geen idee welke prachtige naam de appel of peer heeft? Ga op pad. Wacht niet te lang: het is nu het seizoen.

Antje Kingma

Boerhoes, Dalfsen

Voorzitter van het Oldtimer Festival Frens van 't Zand temidden van een aantal solexen. (Foto: Gert Stegeman)
“Oldtimer Festival is feest voor iedereen” Hardenberg 1 uur geleden
Plaatselijk Belang Dedemsvaart nodigt haar leden uit voor de ALV.
Plaatselijk Belang Dedemsvaart vergaderd en neemt afscheid van voorzitter. Nieuws Ingezonden 12 uur geleden
Een steuntje in de rug
Een roos met een boodschap! Nieuws Ingezonden 17 uur geleden
Afbeelding
Bijeenkomst: Gewoon actief en gezond ouder worden Hardenberg 18 uur geleden
Wethouder Didy Dorrestijn met op de achtergrond de wethouders Alwin ter Rietstap en Alwin Mussche, die geen van allen terugkeren in het gemeentebestuur van Hardenberg.
“Ik haal er energie uit, en toch...” Hardenberg 19 uur geleden
Digitale krant

Agenda

Meer Agenda